57.995. Det er det samlede antal overnatninger i 2024 på Arbejde Adlers syv tilbud. De mange overnatninger er fordelt på de i alt 617 individuelle mennesker, som sidste år fik hjælp i kortere eller længere tid på vores forsorgshjem, i botræningstilbud, bosted, hytteby eller aflastningstilbud for hjemløse og andre socialt udsatte.
I en hverdag hvor den enkelte beboers situation og behov er i fokus, går vi ikke rundt og tæller mennesker, antal overnatninger eller lignende. Måske er det grunden til, at vi selv blev lidt overraskede over tallene, da foreningens landssekretariat i 2025 for første gang i flere år indsamlede data til en årsberetning om vores indsats i 2024.
I årsberetningen kan du dykke mere ned i tallene, og du kan få et indblik i alt det vigtige, som ikke kan tælles: hverdagslivet på institutionerne, aktiviteter, politik, nye initiativer til gavn for beboerne mv.