Tal. Og alt det, der ikke kan tælles

Af Dorte Schiønning Andersen
Sekretariatschef for Landsforeningen Arbejde Adler

8. august 2025

For første gang i flere år har Landsforeningen Arbejde Adler udarbejdet en årsberetning, hvor vi blandt andet har talt alle de mennesker, som har haft gavn af vores tilbud igennem hele 2024. Det blev en øjenåbner.

57.995. Det er det samlede antal overnatninger i 2024 på Arbejde Adlers syv tilbud. De mange overnatninger er fordelt på de i alt 617 individuelle mennesker, som sidste år fik hjælp i kortere eller længere tid på vores forsorgshjem, i botræningstilbud, bosted,  hytteby eller aflastningstilbud for hjemløse og andre socialt udsatte.

I en hverdag hvor den enkelte beboers situation og behov er i fokus, går vi ikke rundt og tæller mennesker, antal overnatninger eller lignende. Måske er det grunden til, at vi selv blev lidt overraskede over tallene, da foreningens landssekretariat i 2025 for første gang i flere år indsamlede data til en årsberetning om vores indsats i 2024.

I årsberetningen kan du dykke mere ned i tallene, og du kan få et indblik i alt det vigtige, som ikke kan tælles: hverdagslivet på institutionerne, aktiviteter, politik, nye initiativer til gavn for beboerne mv.

Landsforeningen Arbejde Adlers Årsberetning 2024

Facebook
LinkedIn
Email
X