Allerede i 1992 erklærede FN den 17. oktober for den internationale dag for udryddelse af fattigdom. En dato, som blev valgt med inspiration fra præsten Joseph Wresinskis erklæring om, at ”hvor mænd og kvinder må leve i ekstrem fattigdom, bliver menneskerettigheder krænket”. Denne udtalelse understregede for første gang, at fattigdom ikke kun handler om indkomst, men også om retten til at leve et værdigt liv.
Man kan diskutere, om det er værdigt, at det danske samfund forventer, at mennesker på overførselsindkomst skal kunne leve af kun 6.789 kr. kr. (mindstesats) om måneden efter indførelsen af den nye kontanthjælpsreform 1. juli i år. Allerede inden reformen viste tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, at knap 50.000 børn og over 200.000 voksne lever i relativ fattigdom i Danmark.
I Socialmonitor.dk i går fortæller Københavns Socialborgmester Karina Vestergård Madsen (EL), at kommunen frygter en ”tsunami af nye hjemløse”, fordi kontanthjælpsreformen har betydet, at mange socialt udsatte har mistet deres særlige huslejetilskud. Det gør det svært at fastholde en bolig, når der dårligt er råd til at betale huslejen. Sammenholdt med det faktum, at antallet af almene boliger med en husleje på under 3.500 kr. er halveret på landsplan på bare tre år, kan Københavns Kommune – og andre af landets kommuner – meget vel stå overfor en drastisk stigning af hjemløse inden årets udgang.
Socialudvalget i Københavns Kommune har bedt forvaltningen om at se på muligheder for at bremse denne udvikling. Blandt andet ved at undersøge muligheden for at tilbyde boliger uden fx køkken-, bad- og toiletfaciliteter. En beslutning, som virker absurd set i lyset af, at samme kommune siden slutningen af 50erne har arbejdet på at skabe tidssvarende, sunde boliger til alle byens borgere.
Ind til videre har Socialborgmester Karina Vestergård Madsen dog valgt se på muligheden for at gøre brug, af det allerede eksisterende tilbud om at søge om statslige tilskudsmidler til nedsættelse af huslejen i almene boliger. En mulighed kommunen, efter Socialborgmesterens eget udsagn, endnu ikke har gjort brug af grundet rigide regler.
Forhåbentlig vil markeringen af FNs Internationale Fattigdomsdag og afholdelsen af Hjemløsedagen på fredag være en vigtig påmindelse om, hvordan vi som samfund sikrer, at alle kan leve et værdigt liv. Hvis vi virkelig ønsker at udrydde fattigdom og hjemløshed, skal vi holde fast i de veldokumenterede metoder og være vedholdende i implementeringen af disse, i stedet for at blive fristet af nemme hovsa-løsninger i form af fx billige, ubrugelige boliger. Samtidig bør vi som samfund stille os selv spørgsmålet, om det er værdigt at tilbyde socialt udsatte en indkomst under eksistensminimum?
Hvis du vil vide mere, så læs vores artikel om konsekvenserne af kontanthjælpsreformen.